Předprodej knihy Už není toho dechu zahájen. Předpokládaný termín odeslání 31. 10. 2024.

Projekt Už není toho dechu

DOKUMENT: Český umělecký počin a téma bodující ve světě

Na počátku všeho byla iniciativa spolku OPEN ART, z.s., který se rozhodl prostřednictvím dokumentu zachovat poselství pamětníků, lidí, kteří tu již dlouho nebudou a kteří zažili časy, které si mnozí, zvláště pak mladá generace, ani neumí představit.

Záměr byl tedy jasný. Díky spolupráci českého antropologa doktora Libora Duška a tvůrců z produkční společnosti TMRW film, vznikl nízkorozpočtový krátkometrážní dokument, bodující úspěšně na festivalech po celém světě, třeba v kanadském Montrealu, Los Angeles, turecké Antakyi, Madridu a vyhrál první místo v Bukurešti.

FOTOGRAFICKÁ VÝSTAVA

Průběh natáčení dokumentoval fotograf Martin Lavický, který za panem Jiřičkou dva roky dojížděl. Díky tomu vznikla i stejnojmenná fotografická výstava, která začíná svou pouť a bude k vidění v muzeích a galeriích po celé České republice.

Černobílé dokumentární snímky mají nejen uměleckou hodnotu, což dokazuje umístění fotografie “Pan Jiřička s ruchadlem“ i v rámci prestižní fotografické soutěže CZECH PRESS PHOTO ale mají i důležitý edukační aspekt. Výstava je proto doplněna o citace pana Jiřičky v češtině i angličtině.

Produkční Kateřina Krejčová připravuje pro školní prohlídky i interaktivní materiály, díky kterém se děti a adolescenti budou moci seznámit s leckdy tvrdým životem na horách, který je pro ně již často “science fiction”… ,,No já neměl dovolenou žádnou, a prázdniny!? Ježíši, největší práce venku. Sekat už se chodilo ráno ve čtyři, než bylo vedro. A vše se sekalo ručně. To bylo hodin. Jémine. To teďky děti vůbec nemaj pochopení. Oni by to nepochopili. Tejdě…“ (Z. Jiřička)

FOTO-KNIHA

Během natáčení dokumentu bylo zaznamenáno přes 18 hodin rozhovorů, které nebylo technicky možné do krátkometrážního šestnáctiminutového filmu zakomponovat. Byly však natolik zajímavé, že by “vystačily i na knihu.“

To se nakonec povedlo. Po dokumentu a výstavě je tak vyvrcholením projektu foto-kniha:„Už není toho dechu aneb rozhovory s krkonošským horalem.“

Ta je kombinací uměleckých fotografií a citací, jejichž prostřednictvím čtenáře provádí s nadhledem i humorem jemu vlastním, přímo pan Jiřička a máte možnost si ji zakoupit na naší webové stránce.

Zpět do obchodu