Předprodej knihy Už není toho dechu zahájen. Předpokládaný termín odeslání 31. 10. 2024.

O nás

Autoři Martin Lavický & Barbora Bäumlová

Martin Lavický

eternities-martin-lavicky

Novopacký fotograf, jehož cílem je dosažení autenticity.
Vše pramení z jedné černobílé vzpomínky. Staré zdi plné příběhů, které obdivoval už jako malý kluk v domě svého pradědečka Jana Lavického, známého novopackého fotografa. Jeho touha fotit propukla naplno ve chvíli, kdy ve skříni objevil starý fotoaparát Praktika PLC3, na který kdysi jeho praděda s vášní fotil. Šlo o fotoaparát na kinofilm, 36 snímků a na každou fotku jen jediný pokus... „Umění zastavit se a než něco vyfotíte, zvážit, zda to opravdu stojí za zmáčknutí spouště.“

„Jsou události, které utečou mžiknutím oka. Za každým takovým momentem se však skrývá příběh. Nejde mi o strojené pózy, ale o autenticitu, o um zachycení pohybu, plynutí, živost. Pustá příroda či rušné velkoměsto, každé místo má své kouzlo. Umění najít neobyčejné v obyčejném. Odhalit to, co jiným zůstává skryto.

Fotografie Martina Lavického byly oceněny na několika národních i mezinárodních soutěžích (Czech Press Photo, Cewe Photo Award, Czech Art Photo, Fujifilm Photo Award atd.) Velká putovní výstava: „Už není toho dechu“ je vyvrcholením jeho dvouroční časosběrné práce a dokumentace života pana Jiřičky. Kompletní fotografické dílo je součástí fotoknihy: „Už není toho dechu aneb rozhovory s krkonošským horalem.“

Aktuálně se soustředí hlavně na vytváření fotografických sérií. Doprovází své klienty a nepozorován, zachycuje neopakovatelné momenty a okamžiky, jejich životní příběhy.

Barbora Bäumlová

eternities-barbora-baumlova

Spisovatelka a novinářka s vystudovanou psychologií a se zálibou v příbězích. Rodačka z Vrchlabí, dlouhodobě žijící ve Španělsku. Vždy si „hrála se slovy“, ať již ve formě reklamy, marketingových textů, článků či zahraničních reportáží. Ráda zaznamenává autentické příběhy, bez soudu a zpracované z různých úhlů pohledu, aby přiživila kritické myšlení čtenáře.

Její prvotina byla psychologická kniha: „Tajemství lidského úsměvu“ (Triton, 2006). Nyní chystá ve Španělsku vydání psychologického trilleru: „La Esfinge de la calavera“ a také cestopis: „Šamanské Peru, Ayahuasca a Ayni.“

Společně s Martinem Lavickým rozvíjí projekt: Eternities, spojující kreativní psaní a fotografii. Jedná se o nadčasové kroniky, fotoknihy, které zachycují a předávají rozmanitá poselství nynějším, i příštím generacím. Do tohoto projektu spadá i pokračování výstavy “Už není toho dechu“ ve formě knihy: „Už není toho dechu aneb rozhovory s krkonošským horalem“, která je prodloužením filmu a fotografické výstavy o panu Jiřičkovi.

Fascinují mne slova a hra s nimi. Mám ráda výzvy, ať už se jedná o zpracování tématu rozštěpené osobnosti ve formě psychologického thrilleru, cestopis o šamanských rituálech v Amazonii, anebo právě zaznamenání historie Krkonoš, skrze výjimečného člověka, který je pro mne symbolem moudrého stáří, nadhledu a hodnot, které stojí za to nejen zaznamenat, ale i šířit dál.

Zpět do obchodu